Od 1. 7. 2022 je zahájen provoz sběrného místa sloužícího výhradně pro občany s trvalým pobytem v obci Cejle a Hutě a vlastníky rekreačních chat a domů v obci Cejle.
Ke dni 30. 6. 2022 naše obec ukončila členství v Mikroregionu Dušejovsko a od 1. 7. 2022 již nebude možné na sběrném dvoře v Dušejově odevzdávat jakýkoliv odpad.
KDE: areál bývalého zemědělského družstva – budova dílny
PROVOZNÍ DOBA: vždy v sobotu v sudý týden od 8 - 10 hodin (sobota v týdnu, kdy probíhá svoz plastů a komunálního odpadu)
ZIMNÍ PROVOZNÍ DOBA: v měsících prosinec 2023 až březen 2024 bude provoz omezen, otevírací doba bude upřesněna
TOTOŽNOST PROKÁŽI: dosavadní kartou do SD Dušejov (kdo doposud nemá, může si vyzvednout na OÚ Cejle) nebo jiným platným dokladem
CO MOHU ODEVZDAT:
CO NEMOHU ODEVZDAT:
Pro umístění kompostárny v naší obci byla zvolena lokalita v části bývalého areálu zemědělského družstva. Hlavním důvodem zřízení kompostárny je vytřídění biologického odpadu a tím snížení množství směsného komunálního odpadu. jedná se o kompostárnu kterou provozuje obec a je zřízena na kapacitu max. 150 t/rok. Slouží k ukládání biologicky rozložitelného opadu a k následnému kompostování. Bioodpad se za kontrolovaných podmínek aerobních procesů a činností mikroorganizmu přeměňuje na kompost. Přijatý odpad se roztřídí na jednotlivé suroviny, které se rovnoměrně rozloží dle vlhkosti. Provede se zakládka surovin k fermentaci, tzn., že bioodpad je po nadrcení a homogenizaci dle receptury ukládán do zakládek. Pro správný proces musí být založení zakládky v předepsaném poměru jednotlivých komponentů, musí se dodržet správná vlhkost a teplota. Zakládka se musí pravidelně překopávat, čímž dojde k provzdušňování.
Na pořízení technologického vybavení (traktor, čelní nakladač, štěpkovač, kontejnery, nosič kontejnerů, teploměr a vlhkoměr) jsme získali dotaci ve výši 1 995 895 Kč ze Státního fondu životního prostředí ČR. Výše podílu obce činila 199 591 Kč.
Do kontejnerů před kompostárnou mohou dovážet biologický odpad všichni občané z Cejle a místní části Hutě s tím, že odpad rozdělí dle instrukcí na cedulích na kontejnerech.
Odpovědným pracovníkem je pan Daniel Batrla. Telefonické spojení je: 736 119 598.
odpady ze zahrad, zejména tráva, shrabky, listí, větve atd.
odpady z lesnictví
tekuté zbytky jídel
oleje a tuky
odpad z kuchyně živočišného původu, maso, kosti
uhynulá zvířata
biologicky nerozložitelné a jiné odpady
hnůj
pařezy a kořeny
Bioodpad, který patří do kompostárny, můžete také ukládat do zeleného kontejneru, který je střídavě umístěn na jednotlivých stanovištích v obci.
Prosíme občany, aby na odpad ze zahrad minimálně využívali hnědé nádoby umístěné na jednotlivých sběrných hnízdech a zbytečně nenavyšovali náklady na svoz odpadu.
Do hnědého kontejneru patří: rostlinný odpad ze zahrady (listí, tráva, plevel, větve), zbytky jídel včetně potravin s prošlou zárukou, zbytky ovoce, zeleniny, slupky, výkaly drobných domácích zvířat.
Do této nádoby nepatří: maso, kosti, uhynulá zvířata, olej z potravin, obaly od potravin (sklo, plast, kov).
Do nového sběrného místa odpadů v areálu bývalého družstva je přemístěno také místo sběru elektroodpadu.
Můžete zde odkládat výhradně elektrozařízení pocházející z domácností, např. vysavače, mixéry, ódšťavňovače, mlýnky, ventilátory, šicí stroje, odstředivky prádla, vrtačky, brusky, pily, zahradní sekačky, vibrační brusky, hoblíky, frézky, bourací kladiva, tlak. myčky, sporáky, vestavěné trouby, varné plotny a desky, žehličky, fritovací hrnce, varné konvice, el. pájky, zařízení na svařování plastů, pračky, sušičky, myčky, vysoušeče vlasů, kulmy na vlasy, teplovzdušné ventilátory, horkovzdušné páječky, všechny druhy chladící techniky, mikrovlnné trouby, indukční plotny, nerotační holící strojky, svařovací přístroje apod.
Sběrný dvůr elektroodpadu zajišťuje firma Elektrowin, a.s. Praha
Sběr jedlých olejů a tuků
Občané mohou na stanovištích tříděných odpadů využít kontejner na likvidaci použitých tuků a olejů z domácností. Cílem této služby je separace použitých olejů, kdy do kanalizace putuje velké množství těchto olejů, a způsobují velké komplikace v kanalizačním potrubí. Dále šetřit přírodu a životní prostředí.
Do sběrných nádob ukládejte jedlé oleje v uzavíratelných obalech, aby nedošlo k úniku olejů a následného znehodnocení, např. v PET lahvích, uzavřených kbelících nebo kanystrech. Nepoužívejte skleněné obaly.
Do této nádoby patří pouze použité jedlé oleje a tuky z domácností, např. fritovací oleje a ztužené jedlé tuky.
Do této nádoby nepatří technické oleje (převodové, motorové, tlumičové), maziva a kapaliny.
Likvidace použitých jedlých olejů a tuků z domácností
Na stanovištích sběrných míst byly umístěny kontejnery na kovové odpady. Do těchto kontejnerů můžete vhazovat prázdné a čisté obaly od konzerv, nápojových plechovek, tub, uzávěrů, zvířecích konzerv a kovová víčka. V případě zájmu o odevzdání většího množství a objemnějšího kovového odpadu se informujte na možnosti uložení pracovníků obce nebo obecního úřadu.
V obci Cejle je natrvalo umístěn na rozcestí pod základní školou oranžový kontejner na sběr šatstav, obuvi a lůžkovin, který je ve vlastnictví Oblastní charity Jihlava.
Veškeré šatstvo či obuv je možné do něj odkládat kdykoliv (více info je uvedeno přímo na kontejneru).